Obsługa wózka widłowego wiąże się ze sporą odpowiedzialnością za ładunek, a zatem do obsługi urządzenia nie dopuszcza się każdego człowieka, ale tylko operatorów o potwierdzonych kwalifikacjach w Urzędzie Dozoru Technicznego i po psychotestach. Przejście procedur nie jest tak naprawdę trudne, jeżeli poznasz podstawowe założenia. Wyrobienie kwalifikacji na wózek widłowy przynosi całkiem spore zarobki w większych miastach dochodzących do poziomu ponad 4000 – 5000 zł na rękę, a czasami więcej. Średnia branżowa najczęściej przekracza średnią krajową, więc to dla wielu osób dobry start w karierę zawodową, nieco bardziej techniczną. Jak wyglądają badania na wózki widłowe? Czy psychotesty na wózek widłowy wymagają jakiejś szczególnej wiedzy? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek ułatwiających dopełnienie formalności przy wyrabianiu zawodowych, nowych kwalifikacji.
Jak wyglądają badania i psychotesty na wózek widłowy w 2023 roku?
Można powiedzieć, że do obsługi każdego urządzenia w magazynie potrzeba zdrowego, jasno myślącego człowieka. Operatorzy wózków widłowych przechodzą naturalnie podstawowe badania lekarskie umożliwiające potwierdzenie predyspozycji. Pracownicy z wysokimi umiejętnościami manualnymi to naturalni kandydaci. Każdy operator przechodzi badania wstępne, a także badania okresowe, więc profilaktyka zdrowotna to bardzo ważne założenie ułatwiające wyznaczenie ścieżki kariery. Od operatora wózka widłowego prawo oczekuje przede wszystkim dobrego słuchu (wizyta u laryngologa), dobrego wzroku (wizyta u okulisty), braku chorób przewlekłych, a jeżeli występują to trzeba je leczyć. Niestety na tym nie kończy się przygoda z potwierdzeniem predyspozycji do wykonywania obowiązków technicznych. Psychotesty na wózek widłowy to kolejna obowiązkowa kategoria. Operator wózka widłowego musi reagować bardzo szybko na to, co się dzieje w otoczeniu, ponieważ najczęściej porusza się na stosunkowo wąskiej przestrzeni, dość szybko, w sąsiedztwie innych pracowników. Psychotesty wykonuje się u psychologa transportu. Niektóre wózki, systemowe, podnoszone ponad kilka metrów w magazynach wysokich wymagają przy okazji potwierdzenia stanu neurologicznego.
Dlaczego warto zadbać nieco lepiej o zdrowie z perspektywy przyszłego operatora?
Najlepsza praktyka dla przyszłego operatora to zapisanie się na specjalistyczny kurs, który następnie skieruje na badania do zaprzyjaźnionych klinik. Badania na wózki widłowe to obowiązkowa norma prawna, więc trudno się od nich uchylić, ale można sobie ułatwić życie poprzez współpracę z doświadczonymi markami szkoleniowymi, które wyznaczają minimalny standard do tej pracy. Wózki widłowe we Wrocławiu cieszą się rosnącą popularnością wśród pracowników. Dzisiaj wiedza o obsłudze różnych modeli wózków widłowych przydaje się w pracy w kraju i za granicą. W magazyny inwestuje się naprawdę poważne pieniądze, więc to zawód przyszłościowy, mocno związany z dominacją sektora e-commerce, logistyką. Jeżeli zadbasz o stan zdrowia zawczasu, wprowadzisz trochę działań profilaktycznych i masz niezły refleks stoi przed Tobą ciekawa kariera i przyszłościowy zawód.