Trzymanie się podstawowych zasad BHP podczas pracy z wózkami widłowymi jest niezwykle ważne, gdyż to urządzenia, przy wykorzystaniu których dochodzi do znacznej liczby wypadków przy pracy. Każdy pracownik powinien dobrze zapoznać się z zasadami BHP i środkami bezpieczeństwa wdrożonymi na danym obiekcie, nim przystąpi do pracy – to wymóg uwarunkowany nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale także przepisami polskiego prawa. Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracy z wózkami widłowymi.
Zasady bezpieczeństwa związane z wózkami widłowymi, a polskie prawo
Wielu zarządców magazynów, fabryk, czy placów bagatelizuje ten fakt, ale polskie prawo nakłada na każdego pracodawcę wdrożenie odpowiednich przepisów bezpieczeństwa, a także procedur, dzięki którym pracownicy je dokładnie poznają. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać.
Prędkość jazdy wózkiem widłowym – zachowaj szczególną ostrożność
Jedną z najważniejszych kwestii w kontekście prewencji wypadków z udziałem wózków widłowych jest zachowanie odpowiedniej prędkości jazdy dostosowanej do otoczenia. Wózki są dość szybkie, gdyż rozpędzają się nawet do kilkunastu km/h, co w kontekście poruszania się po ciasnym magazynie lub placu jest wysoką prędkością. Na takich placach panuje też ruch pieszy, o czym nigdy nie należy zapominać i brać to pod uwagę. Przed rozpędzeniem się, cofaniem, czy skręcaniem zawsze powinieneś się dokładnie rozejrzeć. Zadbaj także o to, by wózek był dobrze widoczny – dostosuj odblaski i oświetlenie do aktualnych warunków. Gdy w danym miejscu wykonuje się skomplikowane manewry, należy oznaczyć dane miejsce tak, by osoby poruszające się pieszo nie znalazły się w polu pracy wózka widłowego w taki sposób, że operator nie będzie miał możliwości ich zauważyć.
Jak bezpiecznie podejmować paletę wózkiem widłowym?
Znaczna liczba wypadków z udziałem wózków widłowych zdarza się w momencie podejmowania towaru – palety. Według specjalistów od BHP większość takich sytuacji spowodowana jest nadmierną prędkością przy podjeżdżaniu, a także podnoszeniu lub opuszczaniu wideł. Jeśli towar jest ułożony na palecie i zabezpieczony, zawsze powinieneś podejść z ograniczonym zaufaniem do tego, czy został prawidłowo przymocowany do palety i podejmować ją powoli kontrolując czy się nie przechyla. Następnie należy przechylić maszt zgodnie z zadami pracy.
Nigdy nie jedź z podniesionymi widłami
Ogromnym błędem generującym zagrożenie jest jeżdżenie z podniesionymi widłami z towarem. Grozi to utratą stabilności i przewróceniem się wózka na regały, ludzi albo budynek – to ogromne zagrożenie zarówno dla osób postronnych, jak i operatora, a także mienia. Przy podejmowaniu towaru, a także pozostawiania go na regale, zawsze należy trzymać się standardowych procedur – pośpiech lub wygoda nie są tu żadną wymówką.
Czego nie wolno robić prowadząc wózek widłowy?
Zapoznaj się z tym, czego nie wolno robić prowadząc wózek widłowy.
- Eksploatując wózek widłowy, zawsze należy dokładnie sprawdzić, jaka jest dopuszczalna masa przewożonych towarów – nigdy nie wolno jej przekraczać, a zbliżając się do niej, należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza podczas wykonywania manewrów
- W czasie jazdy nie wolno manipulować systemem podnoszenia wideł – robi się to po podjechaniu w danej miejsce i zatrzymaniu się – dopiero wtedy można podjąć towar
- Nigdy nie należy wchodzić pod podniesione widły, ani się do nich zbliżać, gdy są załadowane. Nigdy nie wolno także manipulować przy załadowanym towarze, gdy wózek widłowy lub widły są w ruchu
- Nigdy nie należy wjeżdżać wózkiem widłowym na drogi publiczne jeśli wózek nie ma odpowiedniej homologacji.
Znając podstawowe zasady, pamiętaj także, że prowadzenia wózka widłowego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Nie można także samodzielnie przeprowadzać napraw nie mając do tego uprawnień – dotyczy to systemu podnoszenia, samych wideł, a także silnika i osprzętu wózka widłowego.