Wózki widłowe to urządzenia, które obecnie wykorzystywane są powszechnie. Coraz trudnie wyobrazić sobie bez nich magazyny czy hale wielkopowierzchniowe. To dzięki nim przemieszczanie różnego rodzaju przedmiotów nie stanowi większego problemu. Za sprawą wózków widłowych praca jest lżejsza i może być wykonywana szybciej. Jeśli myślisz o byciu operatorem wózka widłowego, powinieneś znać aktualne przepisy, które dotyczą pracy na tym stanowisku.
Czym jest Ustawa o Dozorze Technicznym?
Ustawa o Dozorze Technicznym została stworzona w trosce o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń technicznych. Pierwsza wersja tego dokumentu pojawiła się w roku 1961. Od tego momentu dokument ten przeszedł wiele zmian i nowelizacji – konieczne było między innymi jego dostosowywanie do zmieniających się na rynku warunków. Obecnie dozór techniczny między innymi nad wózkami widłowymi wykonywany jest na podstawie Ustawy o Dozorze Technicznym z 2000 roku. Dostosowano w niej obowiązujące w Polsce przepisy do rozwiązań wprowadzonych przez Unię Europejską. Istotne nowelizacje dotyczyły między innymi tego, jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe.
Kto może kierować wózkami widłowymi?
Aż do 9 stycznia 2018 roku operatorzy wózków widłowych mogli wykonywać swoją pracę na podstawie imiennego zezwolenia wydanego przez zakład pracy. Takie rozwiązanie było niezwykle mocno cenione przez pracodawców, którzy mogli sporo zaoszczędzić – pracownicy nie musieli kończyć specjalistycznych kursów. 15 grudnia 2017 podpisane zostało jednak rozporządzenie diametralnie zmieniające ówczesny stan prawny. Dzisiaj każdy, kto chce pracować jako operator wózka widłowego musi ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin państwowy. Samo zezwolenie wystawione przez pracodawcę nie pozwala na kierowanie wózkiem widłowym. Co jednak ważne, zachowano okres przejściowy, zgodnie z którym imienne uprawnienia tracą ważność w:
- 31.12.2026 r. W tym dniu swoje uprawnienia utracą ci, którzy uzyskali je przed 31.12 2014r.;
- 31.12.2027 r. To termin, który muszą zapamiętać wszyscy, których imienne pozwolenie zostało wydane między 1.01.2015 a 10.08.2018 r.
Co powinni zrobić posiadacze imiennych zezwoleń wydanych przed początkiem 2005 roku?
Każdy, kto jest posiadaczem imiennego zezwolenia wydanego do końca 2004 roku powinien zapoznać się z ofertą ośrodków szkoleniowych prowadzących kursy dla operatorów wózków widłowych. UWAGA: możliwe jest podejście do państwowego egzaminu bez wcześniejszego szkolenia. Takie rozwiązanie zalecane jest jednak wyłącznie dla bardzo doświadczonych operatorów, którzy posiadają dużą wiedzę i umiejętności. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, że do egzaminu podejdziesz, jeśli dostarczysz:
- wniosek o dopuszczenie do egzaminu;
- zaświadczenie lekarskie, z którego jasno będzie wynikać, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia wózków widłowych;
- dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
Jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe?
Od 1 czerwca 2019 roku zdecydowano się na zmianę w zakresie ważności posiadanych uprawnień na wózki widłowe. Od tego dnia uprawienia nie mają charakteru bezterminowego. Co to oznacza w praktyce? Trzeba je odnawiać. Dokładnie tak samo jest, jeśli chodzi o uprawnienia w zakresie konserwacji tych urządzeń wykorzystywanych w transporcie magazynowym. Obecnie ważność uprawnień waha się od 5 do nawet 10 lat, a ostateczny czas uzależniony jest od rodzaju pojazdów. W przypadku wózków jezdniowych unoszących wyposażonych w mechaniczny napęd z wysięgnikiem uprawienia ważne są przez 5 lat. Podobnie jest w przypadku wózków jezdniowych unoszących wyposażonych w mechaniczny napęd i umożliwiających unoszenie operatora razem z ładunkiem.
Ciekawostką jest fakt, że okres ten jest taki sam w przypadku żurawi:
- samojezdnych;
- szynowych;
- wieżowych;
- szybkomontujących;
- kolejowych.
Również operatorzy suwnic i podestów ruchomych otrzymują uprawnienia na 5 lat. Na 10 lat uprawnienia otrzymują operatorzy wózków jezdniowych unoszących z napędem, a także podestów:
- ruchowych stacjonarnych;
- masztowych;
- ruchowych wiszących.
Również w przypadku niektórych żurawi czas ważności uprawnień wynosi 10 lat.
Co zrobić, aby przedłużyć ważność uprawnień?
Jeśli ważność uprawnień będzie się kończyć, warto pamiętać, że przepisy pozwalają na ich bezpłatne przedłużenie. UWAGA: odbędzie się to jednak dopiero, kiedy operator złoży o to stosowny wniosek. Można zrobić to zarówno w formie pisemnej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zmiany, jakie zdecydowano się wprowadzić w zakresie Ustawy o Dozorze Technicznym miały przede wszystkim na celu troskę o kwalifikacje operatorów wózków widłowych. Dostrzeżono konieczność ujednolicenia tego, jak zdobywane są uprawnienia. Dzięki nim wiedza i umiejętności, które muszą opanować operatorzy wózków widłowych są jasno określone. Przekłada się to oczywiście nie tylko na jakość pracy, ale również jej bezpieczeństwo. To także sposób na skuteczne weryfikowanie kwalifikacji posiadanych przez pracowników. Dzięki temu pracodawcy wiedzą, że nie zatrudniają przypadkowych osób.