Wszystkie urządzenia transportu bliskiego wymagają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego i prowadzenia własnej, regularnej książki serwisowej/konserwacyjnej. Co powinieneś wiedzieć o wniosku o przeprowadzenie badań UDT? Czy formalności można załatwić przez internet? Jak wygląda wniosek o przeprowadzenie badań UDT? Właściciel wózka widłowego musi dopełnić kilku obowiązków, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i tak naprawdę długoterminową płynność pracy z urządzeniem.
Jak złożyć wniosek o przeprowadzenie badań UDT?
Akurat Urząd Dozoru Technicznego dysponuje bardzo dobrym standardem komunikacji z właścicielami urządzeń transportu bliskiego i umożliwia dopełnienie większości formalności w standardzie online. Jeden z najważniejszych kroków to skompletowanie pełnej dokumentacji dotyczącej wózka widłowego. Przedsiębiorcy posługują się nowymi i używanymi jednostkami. Sprzedawca, dystrybutor udostępnia niezbędne informacje, najlepiej do samodzielnej weryfikacji. Bez kompletu dokumentacji niestety nie ma mowy o prawidłowym złożeniu wniosku o przeprowadzenie badań UDT. A kiedy w ogóle trzeba się takim wnioskiem martwić? Sytuacji jest kilka. Pierwsza rejestracja to fundamentalne założenie. Kiedy przedsiębiorca zamierza wprowadzić wózek widłowy do wykonywania obowiązków technicznych powiadamia o tym UDT w celu weryfikacji. I to trzeba zrobić właściwie przed pierwszym uruchomieniem, żeby nie było absolutnie żadnych wątpliwości, co do stanu technicznego. Jeżeli przedsiębiorca podejmuje decyzję o sprowadzeniu używanego wózka widłowego we Wrocławiu odpowiada za ponowne dopełnienie formalności weryfikacyjnych. Generalnie procedura nie różni się tak bardzo. Większość używanych wózków widłowych na rynku przechodzi precyzyjną modernizację, więc z kontrolą UDT raczej nie ma żadnych problemów. Po modernizacji lub wprowadzeniu samodzielnej naprawy do wózka widłowego właściciel urządzenia odpowiada za weryfikację w Urzędzie Dozoru Technicznego. To zatem trzy najważniejsze scenariusze weryfikacyjne.
Co podlega pod weryfikację Urzędu Dozoru Technicznego i o czym warto pamiętać?
Wniosek o przeprowadzenie badań UDT dotyczy, co do zasady nie tylko wózków widłowych, ale popularnych urządzeń transportu bliskiego, w tym podestów ruchomych, bardziej zaawansowanych platform ruchowych, wózków widłowych poruszających się w terenie, modeli elektrycznych, klasycznych spalinowych. Dochodzą do tego żurawie, suwnice, większość rodzajów dźwigów. Bez weryfikacji nie ma mowy o bezpiecznym dopuszczeniu sprzętu do codziennego użytkowania. Przedsiębiorca powinien po prostu skupić się na właściwej eksploatacji urządzenia, na kontrolowaniu dokumentacji po zakupie, na optymalnej praktyce modernizacyjnej. Dzięki temu uniknie większości problemów formalnych i tak naprawdę technicznych. Praktyka pokazuje, że UDT to urząd przyjazny przedsiębiorcom i dający wiele wskazówek online lub bezpośrednio u wykwalifikowanych, regionalnych lub lokalnych inspektorów.