Operatorzy wózków widłowych posługują się najczęściej standaryzowanymi paletami i muszą właściwie kontrolować stan ładunku. Jak rozkładać opakowania na paletach, żeby poprawić komfort wykonywania obowiązków technicznych? I jak pracować na wózku widłowym w celu szybkiego załadunku oraz rozładunku? Przy dobrym rozłożeniu opakowań na paletach zyskuje właściwie cała gospodarka magazynowa zainteresowana maksymalizacją wykorzystania przestrzeni.
Jak rozkładać opakowania na paletach, czyli podstawowe zagadnienia techniczne dla operatora?
Przed rozłożeniem opakowań na paletach pracownik powinien przede wszystkim sprawdzić bezpieczeństwo samej palety, czy przypadkiem nie uszkodziła się w krytycznych punktach. Standaryzacja palet bardzo się przydaje w zarządzaniu gospodarką magazynową, ponieważ raz opanowanie know how załadunku przechodzi na wszystkich pracowników i nikt nie ma wątpliwości, co ma robić. Najlepiej też stosować standaryzowane opakowania pod palety, żeby wykorzystać całą dostępną przestrzeń, bez ryzyka wystawania części niektórych produktów. Niestety w niektórych przypadkach to bardzo trudne zadanie. Wszystkie palety charakteryzują się pewnymi właściwościami, także maksymalnym modelem załadunku. Przekroczenie wagi o kilka kilogramów może z czasem skutkować dużymi problemami dla operatora, w krytycznych sytuacjach utratą widoczności. Jak pracować na wózku widłowym? Naturalnie z zachowaniem najważniejszych zasad BHP. Zbyt wysokie pakowanie lub niedopasowanie wideł do palety skutkuje poważnymi, kosztownymi w serwisowaniu wypadkami. Chociaż standaryzowane opakowania występujące na paletach nie różnią się wyglądem to często różnią się wagą, a przy ustawianiu trzeba się skupić na zachowaniu środka ciężkości samej palety. To wymaga już poważniejszej praktyki zawodowej. Jednym z najważniejszych zagadnień w takim przypadku staje się zabezpieczenie towarów taśmami i dodatkową folią, przygotowaną specjalnie na takie okazje.
Dlaczego operator powinien zwrócić uwagę na jakość załadunku palet przed podjęciem czynności?
W branży praktykuje się układanie opakowań na siebie, przeplatanie lub tworzenie stosu. Wszystko zależy od specyfiki zamówienia i doświadczenia pracowników magazynu. Największy problem to zachowanie równowagi przy załadunku oraz rozładunku. Wielu operatorów uprzedza się o tym problemie przed podjęciem palety. Czasami wystarczy tylko wizualna ocena załadunku, żeby stwierdzić nieprawidłowości. Operator nie powinien ryzykować i musi zawsze koncentrować się na zadaniu. Do każdego zadania przydadzą się nieco inne rodzaje wózków widłowych. Coraz popularniejsze opcje to wózki bocznego składowania, wózki widłowe spalinowe oraz modele elektryczne, niezwykle szybkie i stosunkowo proste w serwisowaniu. Takie wózki poruszają się ze wszystkimi rodzajami palet i dają wiele możliwości manewrowania na wąskiej przestrzeni. Wózki widłowe we Wrocławiu to dobry kontakt w tej materii.