Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem pracy jako operator wózka widłowego. Okazuje się, że praca operatora wózka widłowego to zajęcie przynoszące naprawdę dobre dochody, a znalezienie zatrudnienia nie stanowi najmniejszego problemu. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór tej ścieżki rozwoju zawodowego warto wiedzieć, jakie wymogi formalne trzeba spełnić, aby prowadzić wózek widłowy, a także jakie cechy posiadać, aby w tym zawodzie sprawdzić się naprawdę dobrze.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać operatorem wózka widłowego?
Obowiązujące aktualnie przepisy stawiają przed osobami chcącymi wykonywać zawód operatora wózka widłowego kilka istotnych wymagań. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że zawód ten zarezerwowany jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Oznacza to, że praca operatora wózka widłowego dostępna jest tylko dla tych, którzy ukończyli osiemnaście lat. Jeśli chodzi o wykształcenie, to minimum, jakie trzeba spełnić to ukończenie szkoły podstawowej. Niezbędne jest także posiadanie zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdzono brak przeciwwskazań do pracy jako operator wózka widłowego. Niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego potwierdzające posiadane w tym względzie kwalifikacje. Ukończenie kursu nie jest obowiązkowe, ale z całą pewnością się przydaje.
Jaki charakter ma praca operatora wózka widłowego?
Odpowiadając na pytanie jak wygląda praca na wózku widłowym, należy zaznaczyć, że jest to typowa praca fizyczna. Wprawdzie z siły mięśni nie korzysta się tak naprawdę zbyt często, ale nie zmienia to faktu, że jest to praca, która dla wielu osób może być męcząca. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jako operator wózka widłowego pracowały kobiety. Niezbędne jest jednak posiadanie określonych predyspozycji.
Jakie cechy trzeba posiadać, aby pracować jako operator wózka widłowego?
Odpowiedź na pytanie co robi operator wózka widłowego jest prosta: steruje wózkiem widłowym, wykorzystując go do przewożenia różnego rodzaju pakunków i towarów. Na ogół robi się to w miejscach takich, jak hale i magazyny. Nie brakuje w nich regałów, ludzi, kartonów. Dlatego tak ważne jest, aby operator wózka widłowego posiadał wysoką odporność na stres, świetną koordynację wzrokowo – ruchową i precyzję. Ważne jest, aby precyzyjnie szacował odległość. Musi również odznaczać się umiejętnością szybkiego reagowania na zdarzające się sytuacje. Wbrew pozorom nie jest to praca nudna, monotonna i zawsze taka sama.
Jakie zadania mogą zostać powierzone operatorowi wózka widłowego?
Operator wózka widłowego może zajmować się nie tylko prowadzeniem wózka. Jego zakres obowiązków może być znacznie szerszy. Bardzo często osoby pracujące jako operator muszą zajmować się również szeregiem czynności inwentaryzacyjnych. Do ich obowiązku może należeć przygotowywanie paczek, koordynowanie ich wysyłki bądź odbioru. Ważne jest, aby operator potrafił również wykonać podstawowe czynności przy wózku, do których zalicza się chociażby wymianę akumulatora. Warto bowiem pamiętać, że na rynku dostępne są również elektryczne wózki widłowe we Wrocławiu.