W tym artykule postanowiliśmy wyjaśnić, jak sterować wózkiem widłowym. Jeśli chcesz nauczyć się jeździć wózkiem widłowym – jest to dla Ciebie świetny punkt wyjścia. Z tego artykułu dowiesz się cennych i pomocnych informacji, ale pamiętaj, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz jeszcze umiał bezpiecznie poruszać się tym sprzętem. Wymaga to bardziej obszernego szkolenia dla operatorów wózków widłowych.
Jak sterować wózkiem widłowym? Spójrzmy na podstawy!
Zanim będziesz mógł obsługiwać wózek widłowy, będziesz musiał wykonać kilka punktów kontrolnych bez których ani rusz. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na wynajem wózków widłowych we Wrocławiu, bądź innym mieście – również upewnij się, że oddelegowany do zadania operator postępuje według poniższych wskazówek.
Co musisz zrobić zanim zaczniesz sterować wózkiem widłowym?
- wykonaj inspekcje wózka widłowego,
- uruchom wózek widłowy,
- przeprowadź inspekcję na włączonym silniku.
Instrukcje wykonywania każdego z tych etapów obsługi wózka widłowego poznasz w trakcie szkolenia. Powinno to być oczywiste, ale i tak warto przypomnieć: jeśli wózek widłowy został oddany do serwisu, ponieważ jest uszkodzony, wymaga naprawy lub jest w jakikolwiek inny sposób niebezpieczny, nigdy nie zwracaj go do użytku, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Szczęśliwie, dobra naprawa wózków widłowych we Wrocławiu jest sprawna i szybka – jednak warto o tym przypomnieć.
Od czego zacząć sterowanie wózkiem widłowym?
Zanim zaczniesz przemieszczać wózek widłowy, upewnij się, że droga jest wolna, patrząc w kierunku ruchu ulicznego. Włącz klakson – jeśli Twój wzrok jest ograniczony. Po upewnieniu się, że droga jest wolna, postępuj ostrożnie wzdłuż ścieżki i obserwuj niebezpieczne zakręty, martwe punkty, skrzyżowania z ruchem pieszych i/lub inne zagrożenia.
Sterowanie wózkiem widłowym – jak to robić bezpiecznie?
Sterowanie wózkiem widłowym z prędkością dostosowaną do warunków to podstawa. Kiedy jeździsz wózkiem widłowym – zawsze myśl na przód i rób wszystko, co możliwe, aby uniknąć następujących potencjalnych zagrożeń: wywrotki oraz kolizja z pieszymi i przeszkodami. Krótko mówiąc, jedź powoli i bądź ostrożny.
Ponadto przestrzegaj tych wymagań i zalecanych praktyk: patrz w kierunku jazdy i miej dobry widok na tor jazdy. Zawsze poruszaj wózkiem widłowym z prędkością, która pozwoli Ci go zatrzymać w bezpieczny sposób i nie zapomnij zwolnić podczas jazdy po mokrej lub śliskiej podłodze (a najlepiej takie odcinki omijać). Podczas skręcania zawsze zwalniaj do bezpiecznego poziomu i kręć kierownicą płynnym, zamaszystym ruchem. Wjeżdżając pod górę lub w dół wzniesienia (lub pochyłości), zawsze rób to powoli. Przestrzegaj wszystkich umieszczonych ograniczeń prędkości i znaków ostrzegawczych.
Ryzyko przewrócenia się różni się w zależności od typu wózka widłowego. Odnosi się to również do tego, co powinien zrobić operator, gdy wózek widłowy się przechyla —te procedury także różnią się w zależności od typu wózka widłowego, co znów podkreśla fakt tego, jak istotne jest profesjonalne szkolenie dla operatorów.